badania ginekologiczno-połoznicze odczas ciąży

BADANIE KTG w Dr. Michalik Clinic – Ginekologia i Położnictwo

 

Czy wiecie że można u Nas wykonać badanie KTG?

Badanie KTG (kardiotokografia) jest jednym z najbardziej podstawowych i niezwykle ważnych badań w położnictwie.To bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności skurczowej macicy oraz pracy serca płodu. Warto pamiętać, że kardiotokografia trwa ok. 30-45 minut. Nie wymaga ono od pacjentki szczególnego przygotowania, aby jednak badanie przebiegało bez zakłóceń i w przyjemnej atmosferze, warto:

  • przed badaniem napić się ok 0,5 litra wody oraz zjeść małą przekąskę – pozwoli to na zwiększenie aktywności dziecka
  • założyć wygodne ubranie – takie, które pozwoli na swobodne odsłonięcie brzucha oraz leżenie na boku bez skrępowania
  • skorzystać z toalety – KTG powinno być przeprowadzone bez żadnej przerwy (najlepiej z toalety skorzystać tuż przed wejściem na badanie).

Warto pamiętać o przyjęciu odpowiedniej pozycji. Często okazuje się, że niewłaściwe ułożenie może zaburzyć prawidłowość wyniku. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjąć taką pozycję, która nie będzie powodowała ucisku żyły głównej lub pępowiny płodu, czyli na lewym boku.

W przypadku, gdy zostaniesz podłączona do urządzenia nieposiadającego funkcji automatycznego wychwytywania ruchów płodu, będziesz zobowiązana do samodzielnego informowania o kopnięciach oraz przesuwaniu się dziecka – za pomocą specjalnego pilota. W takiej sytuacji musisz skupić się na odczuwanych ruchach – po to, by nie pominąć żadnego z nich.

Wskazania:
Kardiotokografia przeprowadzana jest u każdej kobiety w ciąży – zwykle w ostatnich tygodniach przed wskazanym terminem rozwiązania, a także w trakcie samego porodu. Czasami jednak badanie wykonuje się wcześniej – dotyczy to m.in. ciąży zagrożonej, ciąży mnogiej, w przypadku występowania krwawień z pochwy czy urazów brzucha.
Tylko w Naszej przychodni w trakcie zapisu będziesz zaopiekowania przez położną. W tym czasie będziesz mogła uzyskać odpowiedz na nurtujące Cię pytania w tematach okołoporodowych. Po przeprowadzeniu badania otrzymasz zapis z pełnym opisem aby być pewną że Wasz maluch jest bezpieczny.
Koszt badania 70 zł. Jest wykonywane codziennie od poniedziałku do piątku
Zapraszamy do rejestracji pod numerem telefonu : 71 3720335

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.