Położnictwo

Badanie USG w ciąży do 10 tyg.

Badanie USG w ciąży do 10 tyg. aparatem wysokiej rozdzielczości 3D/4D z opisem i dokładnym wyliczeniem terminu porodu.

 

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i podstawowe badanie ginekologiczno-położnicze. Na tej wizycie ustalana jest rzeczywista wielkość ciąży i wyliczenie terminu porodu z ostatniej miesiączki oraz porównanie go z długością zarodka (USG). Również ocenia się wtedy bicie serca płodu, tzw. FHR. Lekarz omówi też kwestię wymaganej suplementacji witaminami oraz zakresu i form dozwolonej aktywności fizycznej. Następnie ginekolog kieruje pacjentkę do położnej, w celu założenia karty ciąży i ustalenia, jakie badania powinna wykonać. Badania zlecane są wg obecnie obowiązującego Standardu Opieki Okołoporowej.

 

www.prawo.sejm.gov.pl

Wizyta położnicza w ciąży

Prowadzenie prawidłowej niepowikłanej ciąży zakłada około 10-12 wizyt wykonywanych co 4 tyg. we wczesnej ciąży, a co 3 tyg w III trymestrze, w ostatnim miesiącu  nawet cotygodniowe, połączone z zapisem kardiotokograficznym (badanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej macicy lub badanie USG z przepływami – Doppler). Mniej więcej jest to:  5-6 tyg ciąży, 9 tyg, 12 tyg, 16 tyg, 20-22 tyg, 25-26 tyg, 30 tyg, 33 tyg, 36 tyg, 38 tyg., 39tyg, 40tyg

 

Przed wizytą pacjentka udaje się do gabinetu położnej, gdzie jest ważona i mierzone jest ciśnienie tętnicze. Pomiary wraz z wynikami badań laboratoryjnych, przyniesionych przez pacjentkę,  odnotowywane są w karcie ciąży.

 

Następnie odbywa się konsultacja z ginekologiem-położnikiem. Każdorazowo oceniana jest ilość i jakość wydzieliny pochwowej, jej pH, stan szyjki macicy. W zależność od sytuacji wdrożona jest dodatkowa diagnostyka- wymaz cytologiczny, posiew z kanału szyjki.

 

Podczas kontrolnej wizyty położniczej zawsze potwierdzana jest obecność prawidłowej czynności serca płodu – najczęściej za pomocą USG lub specjalnego detektora tętna płodu UDT.

 

Podczas każdej wizyty położniczej przyszłej mamie może towarzyszyć partner.

 

Wszelkiego rodzaju zaświadczenia (np. dla pracodawcy z informacją o ciąży) wystawiane są na prośbę pacjentki. Jeśli stan zdrowia pacjentki uniemożliwia wykonywanie przez nią pracy, wystawiane jest zwolnienie lekarskie L4.

Test PAPP-A

USG I trymestru można poszerzyć o test PAPP-A, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne. Polega na przeprowadzeniu analizy biochemicznej krwi pacjentki pod kątem poziomu występowania w niej ciążowego białka osoczowego PAPP-A i wolnej beta hCG.

 

Połączenie biochemii (testu PAPP-A) oraz USG prenatalnego pozwala na większą wykrywalność u płodu aberracji chromosomowych, w tym zespołu Downa.

 

W przypadku testu PAPP-A bardzo ważnym jest aby wykonywać je na specjalistycznym sprzęcie zgodnym z oprogramowaniem Fetal Medicine Foundation, dzięki któremu poziom wiarygodności wyników jest odpowiednio wysoki. W Naszym gabinecie pracujemy w wyżej wymienionym programie.

SANCO genetyczny test prenatalny

Test SANCO to jedyny nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny wykonywany w całości w Polsce. Określa on ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Patau), a także kilkunastu innych zespołów wad wrodzonych.

 

Wskazaniem do wykonania testu jest każde podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości genetycznych płodu, wynikające między innymi z wieku ciężarnej powyżej 35 lat, nieprawidłowymi wynikami badań USG czy zapłodnienia in vitro.

 

Do przeprowadzenia badania potrzebna jest tylko mała próbka krwi przyszłej mamy, której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka (tzw. pozakomórkowy, płodowy DNA, cffDNA). Wykrywalność badania przewyższa 99%.

 

Dzięki wysokiej czułości i dokładności badania pozwala zmniejszyć sześciokrotnie liczbę kobiet, dla których konieczne są badania inwazyjne.

 

DLACZEGO SANCO?

Obecnie istnieje wiele możliwości przeprowadzenia badań prenatalnych. Jednak w porównaniu z nieinwazyjnym prenatalnym badaniem genetycznym takim jak SANCO, tradycyjne metody przesiewowe charakteryzują się niską czułością i dużym odsetkiem wyników fałszywie pozytywnych. Metody inwazyjne, takie jak amniopunkcja lub biopsja kosmówki (trofoblastu) (CVS), są wiarygodne, ale niosą ze sobą 0,5-2% ryzyko poronienia

 

www.sancotest.pl

Sanco Test RHD

Jest on wykonywany z krwi matki w celu oceny czynnika RhD u płodu w trakcie ciąży. Test ten jest przydatny podczas kwalifikacji kobiety w ciąży do śródciążowej profilaktyki konfliktu serologicznego :

  • w przypadku powikłań
  • zabiegów
  • w ciąży niepowikłanej

 

W celu wykonania badania potrzebna jest mała ilość krwi przyszłej mamy, której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka. Na podstawie analizy DNA, sprawdzany jest czynik RhD u płodu. Wykrywalność badania przewyższa 99,5%. Test może być przeprowadzony pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży.

KTG – zapis serca płodu

Badanie KTG, czyli kardiotokografia, polega na monitorowaniu czynności serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy.  Badanie to pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu związane z zaburzeniami bicia serca. KTG wykonywane jest w zaawansowanej ciąży oraz podczas porodu.

 

Podczas badania na brzuchu kobiety umieszcza się dwa pasy z czujnikami, które podłączone są do monitora. Pierwszy pas  mierzy bicie serca płodu, a drugi rejestruje skurcze macicy. Badanie trwa zazwyczaj około 30 minut, ale w niektórych przypadkach może potrwać do godziny.

NACE - Nieinwazyjny test prenatalny

NACE to nowoczesne, nieinwazyjne badanie prenatalne. Przy jego użyciu jesteśmy w stanie zdiagnozować większość nieprawidłowości chromosomalnych występujących najcześciej u dzieci (np. zespołu Downa, Edwardsa i Patau, nieprawidłowej ilości chromosomów płci). Polega on na pobraniu niewielkiej ilości krwi od matki, z którego  izoluje się wolne DNA płodu (tzw. cffDNA).

 

Test ten jest całkowicie bezpieczny dla matki oraz płodu. Test został opracowany dzięki amerykańskiej firmie Illumina, Inc. Jest to nie tylko bezpieczny, ale także wyjątkowo skuteczny w diagnozowaniu nieprawidłowości wynikających z nadmiaru lub niedoboru chromosomów

 

Test NACE występuje w 2 wersjach:

  • NACE Standard (badanie w kierunku zespołu Downa, Edwardsa i Patau , badanie płci płodu oraz zmiany w ilości chromosomów płciowych – zespół Turnera i Klinefeltera)
  • NACE Extended 24 (zakres NACE Standard + dodatkowo 6 mikrodelecji : 22q11.2 (zespół DiGeorge’a), 1p36, 15q11.2 (zespół Angelmana), 15q11.2 (zespół Pradera-Williego), 5p- (zespół Cri du chat), zespół 4p- (zespół Wolfa-Hirschhorna) oraz analiza wszystkich chromosomów