Badania prenatalne i USG

Badania prenatalne

Ultrasonografia 3D oraz 4D, jakie dostępne jest w  Naszym gabinecie ginekologicznym, pozwala zobrazować w sposób przestrzenny, w czasie rzeczywistym,  obraz płodu. Zaawansowane urządzenie USG daje możliwość oglądania ruchów płodu w trakcie badania, a wygenerowany w jego trakcie obraz ma charakter trójwymiarowy. Obecnie dzięki badaniom ultrasonograficznym 3D i 4D uzyskaliśmy możliwość przeprowadzenia bardzo rzetelnego i niezwykle dokładnego diagnostycznie badania, ale uzyskujemy także pierwsze, trójwymiarowe zdjęcie i film dokumentujący ruchy naszego dziecka. Wszystko to w formacie cyfrowym.

 

USG 3D i 4D wykonywane jest za pomocą wysokiej klasy i generacji aparatu GE Voluson E8 Expert BT 2016 (najnowszy dostępny na rynku model), który dysponuje:

  • sondą 3D/4D dopochwową
  • sondą 3D/4D brzuszną

 

W Naszej Klinice po każdym badaniu USG pacjentka otrzymuje płytę DVD z jego nagraniem.

 

Poniżej zobaczyć można przykładowe zdjęcia z badania:

USG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4DUSG 3D i 4D

 

Badania prenatalne I-go trymestru

 

To badania prenatalne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, więc każda kobieta będąca w ciąży powinna je wykonać.

 

Optymalny czas wykonania USG to 12 tydzień ciąży (między 11. a 14. tygodniem) gdyż właśnie wtedy płód układa się najbardziej optymalnie do oceny kości nosowej (tzw. NB) i przezierności karkowej (tzw. NT) – a są to markery genetyczne najważniejsze w tym okresie ciąży. Oprócz wyżej wymienionych markerów ocenia się także Przepływ krwi w przewodzie żylnym (DV) i przez zastawkę trójdzielną (TR), czynność serca płodu (FHR), długość ciemieniowo-siedzeniową(CRL) oraz budowę płodu (czaszki, ściany brzucha, żołądka, pęcherza moczowego, kręgosłupa, rąk i stóp).

 

USG w pierwszym trymestrze ciąży może zostać poszerzone o tak zwany test PAPP-A, czyli test biochemiczny. Pozwala on zwiększyć pewność diagnostyczną w kwestii zdrowia płodu.

 

Badania prenatalne II-go trymestru

 

Tzw. USG połówkowe (wykonywane między 18. a 20. tygodniem ciąży).

 

Dzięki niemu lekarz wyklucza wady genetyczne, jak również ocenia prawidłowość anatomii płodu, jego położenia, umiejscowienia i dojrzałości łożyska, ilości wód płodowych.

 

Badanie anatomii płodu obejmuje ocenę kształtu i wymiarów czaszki, mózgu, twarzy, klatki piersiowej, serca, przepony, żołądka, wątroby, nerek, pęcherza moczowego przyczepu pępowiny i ciągłości ściany jamy brzusznej. Dodatkowo ocenia się kręgosłup, kości długie oraz budowę stóp i dłoni płodu.

 

Badanie II trymestru jest badaniem przesiewowym, nie daje w 100% pewności urodzenia zdrowego dziecka, pozwala jednak zdiagnozować lub wykluczyć liczne wady wrodzone.

 

UWAGA! Jakość obrazu USG płodu w technice 2D oraz 3D/4D oraz czas wykonania badania zależy od wielu czynników, m.in.:
• ułożenia płodu
• wieku ciążowego
• ilości wód płodowych
• ilości tkanki tłuszczowej,
• zastosowania kremów na skórę brzucha przed badaniem

 

Badania prenatalne III-go trymestru

 

USG płodowe wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży

 

Służy ono ocenie wagi płodu – jest to pomocne do oceny jego dojrzałości, wykryciu nieprawidłowości, które mogły pojawić się już po USG II trymestru, a także ocenie anatomii dziecka.

 

USG wykonywane w ostatnim trymestrze ciąży jest istotne nie tylko dla oceny stanu krążenia obwodowego czy rozwoju płodu, ale również wykluczenia, że pojawiły się dodatkowe nieprawidłowości, które nie były jeszcze widoczne we wcześniejszych badaniach.

USG piersi

Ułatwia wykrycie patologicznych zmian w piersiach – zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Jest bezpieczne i można je dowolnie powtarzać, w przeciwieństwie do mammografii.

 

Zaleca się, żeby USG piersi wykonywać profilaktycznie raz do roku u kobiet poniżej 40 roku życia. Z kolei w przypadku starszych osób może być ono uzupełnieniem badania mammograficznego.

 

USG piersi wykonuje się również gdy lekarz lub sama pacjentka zauważyła jakiekolwiek guzki czy inne zgrubienia, zmiany w brodawkach lub wycieki z sutków. Badanie jest wykonywane aparatem wysokiej rozdzielczości służącym do badań 3D/4D.

USG przezpochwowe

To podstawowa metoda diagnostyki we współczesnej ginekologii. Pozwala na ocenę struktur zarówno jajników, błony śluzowej (endometrium) i szyjki macicy.

 

Jest dużo dokładniejsze niż badanie przez powłoki brzuszne i daje możliwość wykrycia guzów, mięśniaków, torbieli czy innych zmian miednicy małej. Jest to także podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników.

 

Wykonywane ono jest aparatem wysokiej rozdzielczości GE Voluson E8 Expert, posiadającym możliwość obrazowania 3D/4D oraz Dopplera (badanie przepływów naczyniowych).

 

USG ginekologiczne można w dowolnym momencie cyklu. Trwa zwykle kilkanaście minut i nie jest bolesne, u niektórych kobiet wywołuje jednak pewien dyskomfort.

 

USG przezpochwowe wykonuje się jako podstawowy element badania ginekologicznego, jak również jest badaniem USG w pierwszym trymestrze ciąży.