Konsultacje z położną

Prowadzenie ciąży przez położną na NFZ

Każda kobieta, której ciąża przebiega fizjologicznie ma prawo prowadzić ją u położnej na NFZ. Położna, zgodnie z ustaleniami rozporządzenia Ministra Zdrowia ma kompetencje i wiedzę do tego, by samodzielnie prowadzić ciążę.

 

Dlaczego warto wybrać położną?

 • Prowadzenie ciąży fizjologicznej przez położną daje kobiecie pewność fachowej i przyjaznej opieki.
 • Położna również zapewni ciągłość opieki, gdyż towarzyszy mamie zarówno w trakcie ciąży jak i dba o nią i dziecko w pierwszych tygodniach po porodzie.

 

W naszej placówce położną prowadzącą ciążę jest mgr Jolanta Petersen

 

Wizyty u położnej zazwyczaj odbywają się raz w miesiącu, pod koniec ciąży częściej – co 2 tygodnie.

Standardowy przebieg wizyty położnej

 • W trakcie pierwszego spotkania: założenie karty ciąży, rozpoznanie potrzeb ciężarnej, zlecenie badań laboratoryjnych zgodnie ze Standardem Opieki Okołoporodowej.
 • Kolejne spotkania: uzupełnianie oraz analiza badań laboratoryjnych, kontrola ciśnienia, wagi, pH pochwy, ruchów płodu, osłuchiwanie tętna płodu, badanie zewnętrzne, rozmowa na temat pojawiających się dolegliwości i naturalnych sposobach ich łagodzenia, omówienie prawidłowej diety, suplementacji oraz aktywności fizycznej, porada na temat niwelowania lęków i obaw związanych z ciążą/porodem.

 

Z położną pod koniec ciąży wspólnie uzupełniany jest plan porodu oraz wykonuje się badania KTG.

 

Położna ma obowiązek skierować kobietę do ginekologa trzykrotnie w czasie ciąży w celu wykonania ultrasonograficznych badań prenatalnych oraz zawsze w przypadku pojawienia się nieprawidłowości.

 

W naszej przychodni badania ultrasonograficzne wykonuje dr. Tomasz Michalik — wybitny specjalista w przeprowadzaniu USG I, II, III trymestru jak i w prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka.

Co jeszcze mieści się w zakresie kompetencji położnej?

OPIEKA PRZEDKONCEPCYJNA — położna może udzielić informacji jak prawidłowo przygotować się ciąży, jakie badania wykonać, na co zwrócić uwagę pod kątem diety, suplementacji, aktywności fizycznej.

 

OPIEKA W CZASIE CIĄŻY — położna prowadzi m.in. bezpłatne spotkania edukacyjne dla kobiet w ciąży.

 

PRZYJMOWANIE PORODU — położna może samodzielnie prowadzić i przyjąć poród fizjologiczny zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych.

 

WIZYTY PATRONAŻOWE — położna POZ może objąć fachową opieką kobietę w połogu oraz jej nowo narodzone dziecko. Położna powinna odwiedzić mamę i dziecko w ich domu  co najmniej 4 razy. Można liczyć na wsparcie położnej do momentu, aż maleństwo ukończy drugi miesiąc życia.

 

WSPRARCIE W KARMIENIU PIERSIĄ — położna posiada również wiedzę i kompetencje do tego, by wspierać kobietę w karmieniu piersią, pomóc rozwiązywać problemy, udzielić poradnictwa laktacyjnego i promować karmienie naturalne.

 

A także:

 • OPIEKA po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej
 •  WSPARCIE w okresie menopauzy
 • EDUKACJA na każdym etapie życia w zakresie prozdrowotnego stylu życia, zapobiegania zakażeniom HIV oraz chorobom przenoszonym drogą płciową, chorób nowotworowych, patologii położniczych.

Edukacja przedporodowa na NFZ z od 21 tygodnia ciąży

Zajęcia są całkowicie bezpłatne, odbywają się w ramach edukacji przedporodowej na NFZ, do której prawo ma każda ciężarna od 21 tygodnia ciąży. Każdej przyszłej mamie przysługuje jedno spotkanie w tygodniu od 21 tygodnia i dwa spotkania w tygodniu od 32 tygodnia ciąży po wcześniejszym podpisaniu deklaracji wyboru położnej.  Zapraszamy za zajęcia również przyszłych ojców ! Otrzymają Państwo specjalne materiały, zeby nic nie wypadło z głowy.

 

Program edukacji przedporodowej
prowadzonej przez położną mgr Jolante Petersen

 

  • Przebieg ciąży i rozwój dziecka od początku ciąży do porodu, styl życia w okresie ciąży – dieta, aktywność zawodowa, aktywność fizyczna, dolegliwości okresu ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi, profilaktyka chorób zakaźnych w okresie okołoporodowym, problemy psychologiczne i emocjonalne kobiety i jej rodziny w okresie ciąży, porodu i połogu.

   

  • Czynniki zwiastujące poród, czyli jak wybrać odpowiedni moment na przyjazd do szpitala? Jak spakować torbę do porodu? Gdzie rodzić? – omówienie szpitali we Wrocławiu i okolicach.

   

  • Fizjologia porodu, poród aktywny, poród rodzinny; pozycje wykorzystywane w I i II okresie porodu (pozycje wertykalne) i sprzęt pomocny w trakcie porodu; łagodzenie bólu porodowego (niefarmakologiczne i farmakologiczne); Czy oddech jest ważny w porodzie ?  Jak wyciszyć się w porodzie i skupić na pracy z ciałem ? Czym jest koktajl porodowy i kaskada interwencji?

   

  • Indywidualne przygotowanie Planu Porodu, omówienie preferencji i oczekiwania rodzącej.

   

  • Cięcie cesarskie – korzyści i zagrożenia dla matki i dziecka, jak zadbać o szybki kontakt z dzieckiem po operacji,  czym jest „ baby seeding”?

   

  • Połóg – przebieg, objawy, powrót płodności po porodzie, psychologiczne aspekty połogu; Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne i dlaczego musimy z nim pracować ? Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i dlaczego warto go odwiedzić już 3-4 tygodnie po porodzie?

   

  • Opieka nad noworodkiem a następnie nad niemowlęciem, czyli jak pielęgnować kikut pępowiny, co zrobić z ropiejącym oczkiem? Pielęgnację dziecka: instruktaż prawidłowego noszenia, przewijania, ubierania, pokaz masażu i pierwszej pomocy. Jak prawidłowo skompletować wyprawkę dla maluszka?

   

  • Karmienie piersią i wsparcie w laktacji, w tym rozwiązywanie problemów związanych z laktacją; nawał laktacyjny, urazy brodawek, zastój pokarmu, zapalenie piersi. Kiedy warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym?